Neapsigaukite perkant naudotą automobilį

Kaip neapsigauti perkant naudotą automobilį

Automobilio turėjimas – tai neatsiejamas kone kiekvieno šiuolaikinio žmogaus poreikis. Turint nuosavą transporto priemonę, kasdienybė itin palengvėja: galima greičiau nuvykti į darbą, nuvežti vaikus į mokyklą ar darželį, sutvarkyti kasdienius reikalus. O ir laisvalaikį paversti turiningesniu tampa kur kas paprasčiau – su automobiliu galima pakeliauti ne tik Lietuvos teritorijoje, bet ir aplankyti kitas šalis. Vis dėlto, automobilis, nors ir svarbus pirkinys, deja, įkandamas ne kiekvienam. Todėl nieko keisto, kad naują transporto priemonę pirkti ryžtasi ne tiek ir daug lietuvių. Didelė dalis žmonių vietoje naujo verčiau perka naudotą automobilį.

Naudoti automobiliai gali būti puikus pasirinkimas, kuris ne tik pateisins visus lūkesčius, tačiau kartu ne taip stipriai ištuštins piniginę. O, kad pirkinys atneštų daugiau naudos, nei vargo – svarbu jį tinkamai išsirinkti. Nepamirškite, kad naudoti automobiliai su garantija nėra parduodami, todėl visą informaciją apie jį reikia susižinoti dar prieš perkant. Kuo daugiau kriterijų patikrinsite ir įvertinsite dar prieš pirkimą – tuo mažesnė tikimybė būti apgautiems ir nusivilti pirkiniu. Tad šiame Vivus.lt tinklaraščio įraše dalinsimės įžvalgomis ir patarimais, kurie palengvins naudoto automobilio rinkimosi procesą.

Į ką atkreipti dėmesį, renkantis naudotą automobilį

Kaip išsirinkti naudotą automobilį – tai klausimas, kuris neduoda ramybės daugeliui pirkėjų. Pigios transporto priemonės gali sugundyti ne vieną, tačiau susivilioję maža kaina – dar neskubėkite atverti savo piniginės ir skirkite pakankamai laiko įsitikinti, kad jūsų būsimasis pirkinys bus tinkamas naudojimui. Tad į ką reikėtų dėmesį atkreipti pirmiausiai:

Automobilio salonas

Nors daugeliui gali pasirodyti, kad automobilio salonas – tai vieta, į kurią reikėtų kreipti mažiausiai dėmesio, vis dėlto specialistai pataria elgtis priešingai. Automobilio salonas yra kur kas iškalbingesnis, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio – mat būtent pagal jį nesunkiai galima pasakyti, kaip buvo prižiūrimas automobilis bei kiek jis buvo iš tiesų naudotas.

Automobilio salonas

Atkreipkite dėmesį į tai ar labai nusidėvėję yra vairas bei pavarų svirtis. Tačiau neapsigaukite, jei apžiūrint naudotą automobilį, pastebėsite, kad šios dalys kone naujos – tai dar nereiškia, kad automobilis buvo mažai naudojamas. Anaiptol – dažniausiai tai rodo, kad šios dalys buvo neseniai pakeistos, o tai gali reikšti, kad automobilis buvo itin intensyviai naudotas.

Taip pat atkreipkite dėmesį ar labai nudėvėtos sėdynės bei pedalai – tai puikus indikatorius, nurodantis automobilio tikrąją ridą. Svarbu žinoti, kad skaičius, nurodančius automobilio ridą, galima pakoreguoti, tačiau bendra salono būklė gali padėti išvengti apgavystės. Prisiminkite – jei automobilio rida nurodoma nedidelė, tačiau automobilio salonas kaip reikiant nudėvėtas – tai gali reikšti, kad jus bando apgauti, tad būkite atidesni.

Prietaisų skydelis

Vos užvedę automobilį, atkreipkite dėmesį į prietaisų skydelį – ar jame nėra užsidegusių įspėjamųjų lempučių. Patikrinkite ar gerai veikia valytuvai, lempos, ar gerai darinėjasi automobilių langai (ilgiau naudotų automobilių langai yra linkę strigti). Taip pat patikrinkite ar veikia šildymo bei kondicionavimo sistemos. Sąžiningi automobilių pardavėjai jus įspės apie trūkumus dar prieš apžiūrą.

Automobilio kėbulas

Korozijos požymiai

Daugiausiai neigiamos įtakos automobilio kėbului gali padaryti korozija. Tačiau nemaža dalis pardavėjų korozijos požymius gali sėkmingai paslėpti, tiesiog juos uždažant ar paslepiant po dekoratyviais lipdukais. Automobilis iš pažiūros atrodo it naujas, todėl apsigauti tampa gana lengva. Apžiūrinėjant kėbulą, atidžiausiai žiūrėkite į automobilio dugną, vietas ties durimis bei ratais. Šiose vietose korozijos požymiai pasireiškia pirmiausiai ir dažniausiai yra ryškiausi. Nepabijokite su metaliniu daiktu labai lengvu judesiu  trinktelėti per kėbulą – jei jis yra pažeistas korozijos – dažai iš karto atšoks, jei ne – neliks jokios žymės. Tačiau trinktelėjimas turi būti labai lengvas – nepersistenkite, kad nepadarytumėte žalos automobiliui.

Automobilio variklis

Atsidarę kapotą ir jame pamatę kone naują variklį – neskubėkite apsidžiaugti – tai dažniausiai parodo, kad jis buvo tiesiog neseniai pakeistas. Neretai pasitaiko atveju, kai variklis yra ir išplaunamas – taip siekiat panaikinti jo defektų pėdsakus (dažniausiai plaunama siekiant paslėpti prasisunkiančio tepalo žymes).

Išmėginkite automobilį

Jei automobilis tiek salone, tiek išorėje, tiek patikrinus, kas darosi po kapotu, atrodo kone nepriekaištingai – vis tiek dar raginame neskubėti atverti savo piniginės ir pirkti. Automobilį būtina išmėginti – pavažinėti juo, nes dažnai visos problemos pasirodo ne tik užvedus variklį, bet ir kurį laiką pavažiavus.

Stebėkite ar važiuojant automobilis neskleidžia jokių keistų garsų, atkreipkite dėmesį, ar vairuojant, jūsų nemėto į šonus bei ar stabdymo metu nevibruoja vairas.

Patikra autoservise

Svarbu žinoti, kad brangiausiai remontas atsieina tada, kai automobilis turi problemų su varikliu, pavarų dėže arba elektronika. Todėl šias dalis patikrinkite kuo atidžiau. Jei patys auto technikoje nusimanote nedaug – nepagailėkite laiko bei pinigų ir su potencialiai naują transporto priemone nuvykite į autoservisą, kad profesionalūs meistrai ją patikrintų. Žinoma, ši paslauga greičiausiai nemokama nebus (nebent pažįstate patyrusių mechanikų, kurie jums padarys paslaugą), tačiau ji gali padėti išvengti kur kas didesnių išlaidų ateityje.

Kur geriausiai įsigyti naudotą automobilį

Naudoti automobiliai iš Vokietijos – yra labiausiai pageidaujami daugelio pirkėjų. Vokietijos automobilių gamintojai ne vienam siejasi su ilgaamžiškumu, saugumu ir gera kokybę. Nemažai būtent iš šios šalies atvežtų transporto priemonių galite rasti automobilių turguje arba specializuotuose interneto skelbimų portaluose.

Paskutiniu metu pradėjo populiarėti paslauga, kai yra parduodami naudoti automobiliai išsimokėtinai. Taip net ir kiek mažesnes pajamas gaunantys žmonės turi galimybę įsigyti automobilį ir naudotis juo iš karto, o vėliau tiesiog mokėti už jį kiekvieną mėnesį nustatyto dydžio įmokas. Nors naudotos transporto priemonės kainuoja mažiau nei naujos, vis dėlto jų kaina ne visiems yra įkandama, ypač jei visą sumą tenka sumokėti iš karto. Šiuo atveju naudoti automobiliai lizingu – finansiškai mažiau skausmingas variantas.

Populiariausi naudotų automobilių modeliai

Dėl savo kainos, techninių savybių bei išvaizdos, vieni automobiliai yra populiaresne už kitus. Ši tendencija pastebima ne tik naujų, bet ir naudotų automobilių srityje. Pavyzdžiui, tarp naudotų automobilių jau daug metų populiarumo nepraranda šie trys gamintojai: „Volkswagen“, „Audi“ bei „BMW“. Visų trijų automobilių gamintojų sukurti modeliai Lietuvos keliuose yra pastebimi kasdien.

Populiariausi naudotų automobilių modeliai

Toyota“ naudoti automobiliai taip pat yra dažnai ieškomi. Juos vartotojai vertina dėl saugumo ir patikimumo. Ne mažiau populiarūs yra ir naudoti „Opel“ automobiliai. Populiaresnius modelius pirkėjai dažnai renkasi ne tik dėl garsių vardų, bet ir dėl to, kad jiems yra lengviau rasti meistrą, esant gedimui bei nesusiduriama su problemomis, ieškant detalių.

Vidutiniškai Lietuvoje automobiliai naudojami 10-15 metų, todėl norėdami atsinaujinti turimą transporto priemonę – žmonės savo automobilį parduodą ir vietoje jo, įsigyja naują arba dėvėtą, bet kiek naujesnį. Naudoti automobiliai dalimis parduodami taip pat gana dažnai, ypač tada jei priemonė jau nėra tinkama eksploatacijai.

Kaip elgtis, jei jus vis dėlto apgavo

Jei automobilio būklę nusprendėte tikrinti savomis jėgomis, atsisakant profesionalių auto mechanikų konsultacijos ir iš pirmos apžiūros jo būklė atrodo gera – vis tiek pasistenkite apsaugoti save nuo galimų finansinių nuostolių. Pasitaiko atvejų, kai išbandymo metu automobilis veikia be priekaištų, tačiau jį įsigijus, jau po dienos ar kelių, susiduriama su gedimais, kurie, pasirodo, nėra nauji – tiesiog pardavėjas juos nutylėjo (pavyzdžiui, tai gali būti koks nors gedimas, kuris pastebimas, tik išvysčius didesnį greitį arba pajaučiamas tik nuvažiavus ilgesnį atstumą).

Įsigyjant naudotą automobilį, tarp pirkėjo ir pardavėjo yra sudaroma pirkimo – pardavimo sutartis. Svarbu, kad į ją būtų įtraukiama informacija apie transporto priemonės techninę būklę. Tokiu atveju, jei sutartyje būklė nurodoma gera ir nėra užsimenama apie jokius trūkumus, kurie vėliau, vis dėlto, pasimato, ir galima gauti įrodymą, kad jie nėra atsiradę naujai – turėsite teisę kreiptis į pardavėją, reikalaudami, kad šis padengtų už remontą patirtas išlaidas. Jei perkate automobilį, o sutartyje apie jo būklę tiesiog neužsimenama – vėliau bus itin sunku įrodyti, kad pardavėjas jūsų neinformavo apie jo būklę.

Svarbu žinoti, kad už visus transporto priemonės neatitikimus (kurie yra raštiškai užfiksuojami sutartyje) įstatymiškai atsako pardavėjas. Net tuo atveju, jei neatitikimai paaiškėja tik vėliau, jau įsigijus priemonę. Tačiau ši sąlyga galioja tik tuo atveju, jei pardavėjas trūkumus nuslėpė nuo pirkėjo. Jei pirkėjas pirko automobilį, žinodamas apie jo trūkumus ir tik vėliau nusprendė, kad vis dėlto jam prekė netinka ar remontas kainuoja per brangiai – pardavėjas neprivalo už tai atsakyti. Jo pareiga yra suteikti visą informaciją apie tikrąją prekės techninę būklę.

Automobilio pirkimas – tai atsakingas procesas

Automobilio pirkimas – tai atsakingas procesas, todėl, kad pirkinys turi būti ne tik finansiškai naudingas, bet ir saugus. Su nauju automobiliu važiuosite patys, greičiausiai vešite ir savo šeimos narius ar draugus, o eksploatacijai netinkama, nesaugi transporto priemonė gali kainuoti ne tik pinigus, bet ir sveikatą. Todėl rinkdamiesi nepagailėkite nei laiko, nei energijos.